18 Eylül 2018 Salı

Prof. Dr. Okyay KAYNAK ile 21. Yüzyılda Bilim, Teknoloji ve Endüstri Semineri

29 Mayıs 2017 Pazartesi 12:56 tarihinde eklendi | 1041 defa okundu

Prof. Dr. Okyay KAYNAK  "21. Yüzyılda Bilim, Teknoloji ve Endüstri" konulu semineri ile Yüksekokulumuza konuk olacaktır. 

Etkinlik 31 Mayıs Çarşamba günü Saat:15:00'de Yüksekokulumuz Konferans salonunda yapılacak olup, tüm öğrencilerimiz davetlidir.

 

Okyay Kaynak’ın kısa biyografisi

Okyay Kaynak mühendislik (pekiyi) ve doktora derecelerini 1969 ve 1972 yıllarında, İngiltere'de, University of Birmingham'ın Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden almıştır.

1972-79 yılları arasında endüstride çeşitli görevler üstlenmiş olup bunlar arasında 3,5 yıl süren Suudi Arabistan’da proje mühendisliği görevi de vardır. 1979 yılı başında, Boğaziçi Üniversitesi'ne katılmış olup şu anda UNESCO Chair on Mechatronics titrini taşıyan bir Emeritüs Profesördür. Araştırma ilgi alanları akıllı sistemler ve mekatronik üzerinde yoğunlaşan Okyay Kaynak, bu konularda yurtdışındaki birçok üniversitede seminerler (70 kadar) vermiş konferanslarda baş konuşmacı (35 kadar) olmuştur. Japonya, Almanya, USA, Singapur ve Çin’deki üniversitelerde uzun süreli (birer yıla yakın) görevli olarak bulunarak araştırma ve eğitim etkinliklerine katılmıştır. 3 telif kitap, editör olarak da 7 kitap yayımlamış olup çeşitli hakemli dergilerde çıkmış 130 kadar makalesi, 20 kadar kitap bölümü ve 230 kadar da konferans bildirisi vardır.

Değişken Yapılı Sistemler kuramı üzerinde yaptığı çalışmalar nedeni ile 2003 yılında IEEE “fellow” düzeyine yükseltilen Prof. Okyay Kaynak  birçok uluslararası derginin editörler veya danışma kurullarında olup 3 yıllık IEEE/ASME Trans. on Mechatronics dergisinin Baş Editörlüğü görevini yeni tamamlamıştır.

Profesör Okyay Kaynak IEEE (The Institute of Electrical and Electronic Engineers) mesleki kuruluşunda uzun zamandan beri etkinlikler göstermekte olup üstlendiği çeşitler görevler arasında Industrial Electronics Society'nin 2002-03 dönemi başkanlığı ve IEEE Commputational Intelligence Society’nin 2004-05 dönemi konferanslardan sorumlu başkan yardımcılığı görevleri vardır.

Okyay Kaynak yaptğı akademik ve profesyonel nedeni ile çeşitli ödüller almış olup bunlar arasında IEEE Third Millennium Medal (2001), IEEE/IES Anthony J. Hornfeck Service Award (2005) ve IEEE/IES Dr.-Ing. Eugene Mittelman Achievement Award (2011) ve Parlar Vakfı Bilim Ödülü (2015) vardır. Son olarak da Çin Hükümetinin yabancı uzmanlara verdiği en yüksek ödül olan Çin Dostluk Ödülü’ne ve Humboldt Araştırma Ödülü’ne layık bulunmuştur (2016).

 

 

                      

        

        

 

 ISPARTA